2009 Five-Mile Race Results

CLICK HERE FOR PDF VERSION OF 2009 RESULTS

Place, Last, First, Time, Age, M/F, Age group Winners

1
Vizcaino
 Chris
24:47
21
M
Male 19-39 1st Place
2
Harlan
Lopez
25:37
23
M
Male 19-39 2nd Place
3
Olson
Torrey
25:59
22
M
Male 19-39 3rd Place
4
Beach
Nate
26:10
19
M
5
Pines
Justin
28:16
23
M
6
Saljoughian
Payam
28:23
22
M
7
Laucher
Dylan
28:34
16
M
Male 18 and Under 1st Place
8
Troxel
Ryan
28:41
19
M
9
Cox
Nate
28:47
18
M
Male 18 and Under 2nd Place
10
Baffi
Tim
29:13
18
M
Male 18 and Under 3rd Place
11
Gemar
Michael
29:32
17
M
12
Green
K.C.
29:38
17
M
13
Chudler
Douglas
30:05
17
M
14
Ford
Aaron
30:20
18
M
15
Garcia
Greg
30:44
16
M
16
Kinney
Ryan
31:01
15
M
17
Compestine
Vinson
31:04
15
M
18
Wong
Leland
31:04
15
M
19
Hansel
Guillanme
31:12
16
M
20
Schrupp
Jeff
31:21
25
M
21
Verdon
Wayne
31:29
49
M
Male 40-49 1st Place
22
Havel
Chris
33:06
41
M
Male 40-49 2nd Place
23
Coe
Logan
33:07
16
M
24
Vera
Francisco
33:12
41
M
Male 40-49 3rd Place
25
Zimmerman
Jeff
33:23
52
M
Male 50-59 1st Place
26
Mostaghimi
Arman
33:52
15
M
27
Tipton
Mark
34:02
48
M
28
Wilson
Brett
34:03
40
M
29
Hardy
Tom
34:35
42
M
30
Moran
 Emily
35:04
28
F
Female 19-39 1st Place
31
Overell
Jennifer
35:07
21
F
Female 19-39 2nd Place
32
Glavin
Charlie
35:35
45
M
33
Carrasco
Marc
35:48
37
M
34
Mitchell
Will
35:58
26
M
35
Chapon
Christine
36:03
51
M
Female 50-59 1st Place
36
Batchelor
Diane
36:48
45
F
Female 40-49 1st Place
37
Messenger
Scott
37:02
43
M
38
Sanderson
Jamie
37:29
15
M
39
Elder
Rich
37:41
34
M
40
Maher
Chris
38:04
37
M
41
Lemelin
Matthew
38:05
12
M
42
Healy
Kevin
38:06
47
M
43
Tausend
Woody
38:45
58
M
Male 50-59 2nd Place
44
Fish
Jeremy
38:47
45
M
45
Ford
Tom
38:52
56
M
Male 50-59 3rd Place
46
Fetzko
Stephen
39:12
38
M
47
Finnane
Dan
39:25
48
M
48
Kabra
Vik
39:53
40
M
49
Castillo
Vince
39:54
39
M
50
Koenigsberg
 Josh
40:03
14
M
51
Koenigsberg
Alan
40:23
48
M
52
Koch
David
40:36
44
M
53
Franklin
Scott
41:26
46
M
54
Hoover
Brian
41:29
42
M
55
Brunson
Kristen
41:40
40
F
Female 40-49 2nd Place
56
McLain
Jeff
41:43
42
M
57
Lemelin
Petra
41:54
40
F
Female 40-49 3rd Place
58
Hastings
Matt
42:33
35
M
59
Hitchcock
Renee
42:42
30
F
Female 19-39 3rd Place
60
Lim
Renee
43:58
40
F
61
Martin
Emily
43:23
17
F
Female 18 and Under 1st Place
62
Mills
Bruce
43:26
51
M
63
Anderson
Scott
43:26
62
M
Male 60-69 1st Place
64
McNeil
Andrew
43:31
41
M
65
Reed
Karen
44:31
55
F
Female 50-59 2nd Place
66
McGonigle
Mike
44:32
44
M
67
Creek
Robert
45:30
52
M
68
Frank
Kevin
45:58
17
M
69
Dern
Carrie
46:21
51
F
Female 50-59 3rd Place
70
Conant
Gaylynn
46:27
42
F
71
Mills
Alex
46:29
14
M
72
Katibah
Anna
46:35
20
F
73
Ginos
Barbara
46:44
57
F
74
Lekki
Julie
47:01
41
F
75
Miller
Elizabeth
47:03
43
F
76
Oberg
Stan
47:21
64
M
Male 60-69 2nd Place
77
DeMatteo
John
47:33
48
M
78
Massoni
Mike
47:52
45
M
79
Carrnes
Cathi
48:20
39
F
80
Sheehan
Matthew
48:26
38
M
81
Katibah
Susan
48:28
53
F
82
Verazza
Lucina
48:31
66
F
Female 60-69 1st Place
83
Hoover
Roxanna
48:32
44
F
84
Lambrecht
Nathalie
48:40
17
F
Female 18 and Under 2nd Place
85
Hastings
Ashley
48:41
35
F
86
Kelly
Christine
48:45
35
F
87
Kelly
Mike
48:55
37
M
88
Pak
Suzy
48:55
39
F
89
Thurlow
Robert
48:58
59
M
90
Gross
Jon
48:59
41
M
91
Boccher
Marissa
49:01
15
F
Female 18 and Under 3rd Place
92
Whipple
Scott
49:03
46
M
93
Barni
Cindy
50:04
55
F
94
Halvorsen
Laura
50:20
42
F
95
Thompson
Sean
50:24
34
M
96
Qualls
Ryan
51:37
17
M
97
Wolosenko
Roxy
52:03
47
F
98
Morrill
Nicholas
52:31
16
M
99
Ramirez
Anna
52:32
39
F
100
Roberts
Gracie
53:06
12
F
101
Roberts
Paul
54:30
42
M
102
Phillips
Jacob
54:31
15
M
103
Hirsch
Scott
55:34
54
M
104
Cutler
Catherine
55:55
47
F
105
Gagan
Annie
56:33
44
F
106
Broback
Tracy
56:33
38
F
107
Jimenez
Teresa
56:44
40
F
108
Ferguson
Julia
56:47
15
F
109
Sunny
Sutton
57:11
52
F
110
Keith
Jennifer
57:12
34
F
111
Phillips
Marylyn
59:58
68
F
Female 60-69 2nd Place
112
Floyd
Jim
1:09:01
75
M
Male 70+ 1st Place
113
Merritt
Bob
1:10:59
68
M
Male 60-69 3rd Place